Chow Chow on tervise poolest probleemne tõug. See ei tähenda seda, et nad kõik oleks haiged vaid seda, et kui kalduda kõrvale teatud toitumis- ja hooldusnõuetest, siis võivad probleemid kiiremini tekkida.
Chow Chow on oma olemuselt natuke erinev teistest koeratõugudest.Ka on nende keel teist värvi kui koertel ja nende hammaste arv nagu karul, mitte nagu teistel koertel.
Tihtilugu puutuvad kasvatajad kokku tõsiasjaga, et loomaarstide arusaam ravist erineb kardinaalselt meie enda poolt ammu järgi proovitud võtetest. Seetõttu oleme jätkuvalt arvamusel, et kui peaks Sinu lemmikuga midagi juhtuma, siis alustuseks võta kindlasti ühendust oma kasvatajaga ja küsi nõu. Suuremate probleemide korral tuleb aga pöörduda kiiremas korras loomakliinikusse. Samas on ka väiksemaid probleeme, mida saab lahendada kiirelt ja efektiivselt nn koju valmis varutud vahenditega. Ja neid kogemusi ja ravivõtteid hakkame ka siia koguma, et teiste chow chow omanikega jagada.
Allpool oleme ära toonud levinumad probleemid chow chow’del.
ALLERGIA
Allergia on organismi ülitundlikkusreaktsioon kehale võõrastele ainetele. Allegia võib tekkida nii toidust kui võib olla ka sisse hingatud või nt läbi naha sissetunginud. Allergiliste nahahaiguste põhitunnus on kihelus. Kiheluse tõttu koer sügeleb, lakub, närib ja hõõrub ärritunud piirkonda.
Üks levinumaid allergiaid on kirbuallergia. Ehk, et peale kirbu hammustust hakkab koer seda kohta närima ja kratsima niikaua kuni karv maha tuleb. Koer ise võib olla ka allergiline erinevatele kirburohtudele. Seetõttu küsi alati enne kasvatajalt, milist kirburohtu ta soovitab kasutada.
Teine läbi naha minev ärritus võib tekkida vale shampooni kasutamisest või selle halvast väljaloputusest. Seepärast taas jälgi kasvataja soovitusi ning ka neid, mis meil siin kodulehel. Iga loom on muidugi omaette isiksus ja mis ühele sobib, võib teisel ikkagi allergia põhjustada. Seepärast jälgi alati oma lemmikut peale pesu ja veendu, et oled shampooni ka korralikult välja loputanud ning koera korralikult kuivaks saanud.
Mõned chow chow’d on allergilised näiteks lindudele, kassidele või ka õietolmule. Samamoodi nagu inimesedki, kannatavad koerad kui miski allergiat põhjustav taim õitseb või läheduses on näiteks kass. Koerad sellisel puhul näitavad seda välja teisiti kui inimesed. Nad hakkavad ennast sügama ja püüavad enda näksimise teel sügelusest vabaneda.
Allergiat võivad põhjustada ka erinevad kodused kemikaalid nagu pesupulber, nõudepesuvahend, põrandapesuvedelik jne. Ka lõhnaküünlad on üks selliseid asju, mis ei pruugi tundliku ninaga koerale sobida.
Täiesti eraldi teema on chow chowde puhul toiduallergia. Kõige levinum neist on allergia liigse valgu suhtes. Toiduallergia üheks esimeseks tunnuseks on see, et koeral hakkavad silmad jooksma ja kõrvad lähevad seest mustaks. Seetõttu kuula alati kasvataja soovitusi, mida ja kui palju koerale anda. Tüüpiline soovitus on see, et hoiame valgusisalduse (mõnedel pakkidel nimetatud proteiin) võimalikult madalal, st mitte üle 25%. Üldjuhul ei soovita me anda ka kutsikatele, kes vanemad kui 2 kuud spets kutsika või juunior-toitu kuna nende valgusisaldus on chow chow tõule natuke liiast. Samuti tuleb jälgida rasva sisaldust toidus, mis võiks jääda alla 14%.
Paljud chow chow’d on allergilised kanale ja üldse linnulihale. Seega kohe kui loomal hakkavad silmad jooksma, tuleb mõelda hoolikalt, mida sai antud ja tihti soovitame kasutada nn elimineerimisdieeti. St jätame toidust välja kõik üleliigse, vajadusel lähme üldse miskiks ajaks üle riisipudrule ja vaatame, mis teeb koera tervis. Kui tundub, et hakkab korda saama, võib vaikselt lisada ükshaaval teisi toitaineid ja jälgida, mida koera tervis teeb. Selliselt jõutakse üldjuhul üsna kiirelt arusaamisele, mis just Sinu koerale selle vaevuse põhjustab. Samamoodi tuleb alati jälgida, et jogust mida anname, oleks lahja ja maitsestamata, kohupiim samuti ja nii ka juust. Hakkliha kui lisame, siis pigem lahja ehk kalkuni või veise oma, mitte aga siga. Jne. Alati konsulteeri selle kõige juures oma kasvatajaga või kui see pole võimalik, siis küsi julgelt klubist nõu.
JALGADEST JA DÜSPLAASIAST
NAHK JA KARV
SILMAD
TOITUMINE